PIMPRI CHINCHWAD EDUCATION TRUST'S

PIMPRI CHINCHWAD COLLEGE OF ENGINEERING & RESEARCH

(APPROVED BY GOVT. OF MAHARASHTRA, AFFILIATED TO SPPU, APPROVED BY AICTE, DTE CODE - 6822)

Top Engineering colleges in Pune University
Spotlight
UG Engineering Activity Schedule 2019 Final          Academic Calendar 2019-20 SEM I          Newswire 2019         SETU suvidha Kendra all over Maharashtra         Cut off 2018-19          For admission contact on 8237238080        

Result

  • Home
  • Applied Science
  • Result

Result

A.Y. 2017-18
Over All Toppers

Sr. No Name of the Students Percentage Marks Obtained
( Out of 700 )
1 PANIKAR VISHNU PRAKASH 91.14 638
2 MHASKE SHUBHAM VIKAS 90 630
3 JAGTAP VAISHNAVI MACHHINDRA 89.57 627
4 SAID SUSHANT DATTATRAY 88.57 620
5 CHAUDHARI SANKET VILAS 87.42 612
6 KUSHWAH SAURABHSINGH CHHUTKA SINGH 86.85 608
7 SONI SHREYAS CHANDRAKANT 86.85 608
8 TAPKIR ONKAR RAMESH 86.71 607
9 DHANDE RASIKA SANJAYKUMAR 86.71 607
10 DAYMA ROHAN ANIL 86.71 607

SUBJECT WISE TOPPERS

Engg. Mathematics-I
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (125)
1 SONI SHREYAS CHANDRAKANT 125
2 JAGTAP VAISHNAVI MACHHINDRA 125
3 WADI PIYUSH PRAKASH 123
4 MUNOT MANALI ASHISH 123
5 JADHAV ABHISHEK KIRAN 122
6 NAIK ATHARVA AVDHUT 122
7 MHASKE SHUBHAM VIKAS 122
Engg. Physics
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (125)
1 CHAUDHARI SANKET VILAS 110
2 NAGNURWAR GANESH GANGADHAR 109
3 TAPKIR ONKAR RAMESH 107
4 SHINDE NEHA RAJARAM 105
5 NAIK ATHARVA AVDHUT 105
6 LOHIKPURE PRATIK NANDU 105
Engg. Chemistry
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (125)
1 PANIKAR VISHNU PRAKASH 119
2 MHASKE SHUBHAM VIKAS 115
3 KUSHWAH SAURABHSINGH CHHUTKA SINGH 110
4 PANIKAR ABHIJITH RAJEEV 109
5 JAGTAP VAISHNAVI MACHHINDRA 109
Basic Electronics Engg.
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (125)
1 SAID SUSHANT DATTATRAY 118
2 PANIKAR VISHNU PRAKASH 115
3 JAGTAP VAISHNAVI MACHHINDRA 110
4 DHANDE RASIKA SANJAYKUMAR 110
5 WADI PIYUSH PRAKASH 107
Basic Electrical Engg.
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (125)
1 CHAUDHARI SANKET VILAS 117
2 DAYMA ROHAN ANIL 113
3 YADAV ANKUR ANIL 112
4 DEVSHATWAR SUDARSHAN RANGNATH 106
5 ASPATWAR ATHARVA ASHOK 105
Basic Civil Engg.
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (125)
1 SACHDEV SONAM HARESH 113
2 TAPKIR ONKAR RAMESH 112
3 SABALE PRAJWAL SANJAY 112
4 RAKSHE CHETAN TANAJI 110
5 MHASKE SHUBHAM VIKAS 110
6 PANIKAR ABHIJITH RAJEEV 110
Engineering Graphics-I
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (100)
1 SAID SUSHANT DATTATRAY 99
2 PATIL SAURABH ASHOK 98
3 JADHAV PRANAV POPATRAO 98
4 SHETE VRUSHALI PRAVIN 98
5 SHINDE SHRUTI SHAMSUNDAR 97
6 JAGTAP VAISHNAVI MACHHINDRA 97
7 YESANE SUSHIL SHIVAJI 97
Fundamental Programing Language-I
Sr. No Name of the Students Marks obtained out of (50)
1 JAGTAP ARNAV VIJAY 44
2 PANIKAR VISHNU PRAKASH 44
3 MHASKE SHUBHAM VIKAS 43
4 WARKE PIYUSH SUBHASH 42
5 KENDRE KAILAS DATTA 42

A.Y. 2016-17
TOP-10 STUDENTS OF A.Y.2016-17 ACCORDING TO MARKS-SEM-I

Rank Sum of Total Marks Name
1 624 MAHIMA CHANDANE
2 608 AARTI SHARMA
3 608 KRUNAL PATIL
4 601 AMEYA MAHAJANI
5 600 CHINMAYEE CHITNIS
6 595 OMKAR BHARAT GORE
7 592 NIKHIL PAWAR
8 589 ABHIJEET NEMADE
9 585 HARSHAL THAKARE
10 582 PRASAD JAMDAR
11 582 KEDAR DESHMUKH

A.Y. 2016-17
TOP-10 STUDENTS OF A.Y.2016-17 ACCORDING TO SGPA-SEM-I

Rank Sum of SGPA Score Name
1 10 MAHIMA CHANDANE
2 10 KRUNAL PATIL
3 9.92 CHINMAYEE CHITNIS
4 9.92 ABHIJEET NEMADE
5 9.92 SHREYASH PIMPALSHENDE
6 9.92 AMEYA MAHAJANI
7 9.92 AARTI SHARMA
8 9.76 VARUN PILAKAVIL
9 9.76 PRASAD JAMDAR
10 9.76 KHUSHBU KAWALE

A.Y. 2015-16 Sem -II
OVERALL RANK HOLDERS Sem-I & II

Rank Marks Name Branch Percentage %
1 9.6 SONIMINDIA SAMRUDDHI MAHAVIR Computer  
2 9.36 KALLELY NOBEL VARGHESE Mechanical  
3 9.36 PADGHAWALA HUSSAIN YUNUS Mechanical  
4 9.36 KARNAWAT PUSHKAR RAJESH Mechanical  
5 9.34 MULIK VISHAKHA HIMMAT Computer  

A.Y. 2015-16 Sem - I
OVERALL RANK HOLDERS Sem-I

Rank Marks Name Branch Percentage %
1 9.8 KALLELY NOBEL VARGHESE Mechanical  
2 9.68 PATIL BHUMI PANKAJ Mechanical  
3 9.64 KALBHOR VRUSHALI SANJAY    
4 9.64 SONIMINDIA SAMRUDDHI MAHAVIR Computer  
5 9.56 MULIK VISHAKHA HIMMAT Computer  

A.Y. 2014-15 Sem -II
OVERALL RANK HOLDERS Sem-I & II

Rank Marks Name Branch Percentage %
1 1189 BEULAH ALEXANDER Computer 85
2 1138 TEKE ANJALI DNYANESHWAR Computer 81
3 1084 SONU KUMAR Mechanical 77
4 1079 NAIR AMI MOHAN Mechanical 77
5 1056 CHAUDHARI RAHUL SATISH Mechanical 75
6 1040 PRIYANSHI SHEKHAR SAXENA Computer 74
7 1040 CHAVAN AKSHAY PANDHARINATH Computer 74
8 1025 SWAMI SWAPNIL RAJESH Mechanical 73
9 1013 TILEKAR ONKAR RAMDAS Mechanical 72
10 1006 MISHRA PRIYA DILIP Computer 72

A.Y. 2014-15 Sem -I
OVERALL RANK HOLDERS Sem-I

Rank Marks Name Branch Percentage %
1 625 Beulah Alexander Computer 89
2 590 Anjali Teke Computer 84
3 567 Ami Nair Mechanical 81
4 552 Chaudhari Rahul Mechanical 79
5 544 Vaibhav Samant Mechanical 78
6 540 Tilekar Onkar Mechanical 77
7 537 Sonu Kumar Mechanical 77
8 536 Kude Manish Mechanical 77
9 531 Patil Vishad Mechanical 76
10 530 Joshi Amey Mechanical 76